Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 19 milyar lira borcunun olduğu tıbbi cihaz üreticileri dün Ankara’da Ulus Atatürk Anıtı önünde eylem yaptı. Tıbbi cihaz üretimi yapan ve ödemelerini alamayan şirketler adına açıklama yapan Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği (TÜDER) Başkanı Mustafa Daşcı, “Tüm tıbbi cihaz üreticileri, tedarikçileri ve bayilerinin kamu ve üniversite hastanelerinden alacaklarının yüzde 25 feragat ile ödenmesine karşıyız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 19 milyar lira borcunun olduğu tıbbi cihaz üreticileri dün Ankara Ulus Atatürk Heykeli önünde eylem yaptı. Tıbbi cihaz üretimi yapan ve ödemelerini alamayan şirketler adına açıklama yapan Tüm Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği (TÜDER) Başkanı Mustafa Daşcı, “Tüm tıbbi cihaz üreticileri, tedarikçileri ve bayilerinin kamu ve üniversite hastanelerinden alacaklarının yüzde 25 feragat ile ödenmesine karşıyız” dedi.

TÜDER Başkanı Mustafa Daşcı, üretici üyelerin katılımı ile Atatürk Heykeli önünde açıklama yaptı. Tıbbi cihaz firmalarına kamudan gelen “Alacaklardan feragat edin” yaklaşımına tepki gösteren Daşçı, şöyle konuştu:

“Tüm tıbbi cihaz üreticileri, tedarikçileri ve bayilerinin kamu ve üniversite hastanelerinden alacaklarının yüzde 25 feragat ile ödenmesine karşıyız. Çünkü bu feragatın sağlık hizmetlerine, ülke ekonomisine, devlete, üretime, tıbbi cihaz sektörünün geleceğine zararlı olduğunu görmekteyiz. Yüzde 25 feragat, devleti itibarsızlaştırma politikasıdır. Devletin sağlık hizmetlerindeki sunumundaki başarısını engellemektir. Bu feragat tıbbi cihaz sektöründeki Ar-Ge çalışmalarını, ekonomik öngörülebilirliği, ülkenin yatırım güvenirliliğini engeller ve sarsar.”

Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, milletvekilleri, siyasi parti liderleri, sağlık grupları ve Meclis Sağlık Komisyonu’nu bilgilendirdiklerini belirten Başkan Mustafa Daşcı, “Olumlu bir sonuca ulaşamadık. Üretici, ithalatçı, bayi firmalarımızın sermayelerinin ve banka kredilerinin bittiğini, ekonomik gücümüzün kalmadığını, tıbbi cihaz sektörünün çıkmaza sürüklendiğini, üretim yapamayacağımızı, ürün ithalatı yapamayacağımızı, bayilerimizin ve sağlık hizmet sunucularının tıbbi cihaz taleplerine yanıt veremeyeceğimizi, tıbbi cihazdan kaynaklı meydana gelebilecek hizmet aksamalarının tıbbi cihaz sektöründen kaynaklanmadığı, sağlık ekonomisini yönetenlerden ve bu kanunsuz feragat kararını alan ve uygulayanlardan kaynaklandığını halkımızla ve tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Kaynak : www.gazeteruzgarli.com